Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2014 roku

Jak zadecydowano na ostatnim posiedzeniu rządu z dnia 15 czerwca br, płaca minimalna w przyszłym roku zostanie podwyższona co najmniej do poziomu 1680zł. Minimalne wynagrodzenie zostanie zwiększone jedynie o wskaźnik wynikający z przepisów ustawy. Związkowcy domagali się podwyżki minimalnej płacy do poziomu 1720zł, co oznaczałoby zwiększenie dotychczasowej o 120zł. Jeżeli pozostaną oni przy swoich żądaniach, rząd samodzielnie podejmie decyzje w sprawie minimalnego wynagrodzenia w 2014r. Musi on tego dokonać najpóźniej do 15 września 2013r.

Niestety podwyżka minimalnego wynagrodzenia wiąże się także z opłacaniem większych składek ZUS przez przedsiębiorców objętych preferencją. Obecnie przedsiębiorcy opłacają preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne na poziomie 153,12zł. W przypadku gdy wynagrodzenie minimalne zostanie ustalone na poziomie 1680zł, składki te wyniosą około 160,77zł.

Przedsiębiorca zatrudniając pracownika z minimalnym wynagrodzeniem, poniesie łączny koszt jego zatrudnienia o około 96,60zł więcej niż w roku poprzednim. Dla pracownika podwyżka minimalnego wynagrodzenia oznacza wzrost jego realnych zarobków jedynie o 55,80zł. W przypadku podwyżki płacy do poziomu 1720zł, koszt pracodawcy zatrudniającego jednego pracownika wzrośnie aż o 144,90zł, natomiast przychód pracownika wzrośnie o około 83,20zł.

Zwiększenie minimalnego wynagrodzenia ma także znaczenie w przypadku wykroczeń i przestępstw skarbowych. Kary zawarte w kodeksie karnym skarbowym ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia. Minimalna kara skarbowa wynosi 10 stawek dziennych, z czego każda z nich wynosi minimum 1/30 minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym. 

Zatem wzrost minimalnego wynagrodzenia nie oznacza jedynie wzrostu wynagrodzenia netto pracownika, wiąże się to także ze zmianą kosztów zatrudnienia dla pracodawcy, zmianą składek ZUS oraz zwiększeniem kar za wykroczenia skarbowe.