Czasami podatnicy zmuszeni są do dokonania korekty swojej deklaracji podatkowej. Co do zasady, mogą oni dokonać tego tylko do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego. Na szczęście okres przedawnienia jest dość długi, wynosi on 5 lat, od dnia zakończenia się roku, w którym powinien zostać opłacony podatek dochodowy. W praktyce okres ten wynosi zatem prawie 6 lat. Istnieją jednak sytuacje, w których dokonanie korekty PIT jest niemożliwe.

Z możliwości złożenia korekty nie mogą skorzystać między innymi osoby, wobec których toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa. Po zakończeniu już wyżej wymienionych procedur, podatnik może ponownie składać korekty deklaracji. Korzystanie z możliwości złożenia korekty deklaracji jest niezwykle korzystne w przypadku pominięcia odliczeń i ulg podatkowych. Taki przywilej może być bardzo pomocny dla podatników, którzy przykładowo zagubili faktury dokumentujące poniesienie wydatków na cele remontowe, czy świadczące o wydatkach na cele rehabilitacyjne. Opcja ta jest również ratunkiem dla osób, które z powodu braku wiedzy bądź wątpliwości nie skorzystały z przysługujących im ulg podatkowych. Korekta deklaracji może stać się również obowiązkiem danego podatnika. Dzieje się tak np. w przypadku osób, które otrzymałby błędne informacje PIT-11 od swojego pracodawcy, bądź w ogóle nie otrzymały ich w danym roku.

Po otrzymaniu poprawionej informacji od płatnika, podatnik zobowiązany jest do dokonania korekty swojej deklaracji z uwzględnieniem zaistniałych zmian. Składając korektę powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli po ponownym przeliczeniu zeznania, wyjdzie nam podatek do zapłaty, powinniśmy doliczyć do niego ustawowe odsetki, które naliczane są od dnia, w którym powinien zostać opłacony podatek za korygowany rok, do dnia, w którym składa się zeznanie korygujące (wpłaca zaległość podatkową). Aby skorygować swoje zeznanie podatkowe, należy wypełnić czystą deklarację oraz oznaczyć w odpowiednim punkcie jako „ korekta zeznania”. Do tak przygotowanego dokumentu, podatnik zobowiązany jest dołączyć pisemne wyjaśnienie przyczyn składania korekty. Zatem, aby złożyć prawnie skuteczną korektę za rok 2010, podatnik musi tego dokonać do końca 2016 roku.